Petycja

Do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie,

W czasie gdy rozpoczynamy zbieranie głosów poparcia pod niniejszą petycją, do posłów kandydujących z list Prawa i Sprawiedliwości wysyłamy listy z prośbą o wprowadzenie zmian do projektu ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zmiany te zasugerowała strona społeczna Ministerstwu Zdrowia w toku konsultacji społecznych. Propozycje te zostały jednak całkowicie zignorowane, a z samego procesu konsultacji społecznych urządzono farsę. Kopia jednego z listów stanowi załącznik do niniejszej petycji, pozwoli on poznać stanowisko strony społecznej. Mamy na uwadze, że dla wielu posłów jest to sprawa drugoplanowa. Podejrzewamy, że poprzednia władza przedstawiać będzie swoje stanowisko w sposób daleki od poszanowania głosu społeczeństwa, skoro już raz go zignorowała. Tym samym obawiamy się czy ustawa uzyska kształt zgodny z wolą i dobrem Polaków. Ufamy że posłowie do których skierowaliśmy listy przychylą się do naszych próśb, gdyż ustawa w bieżącej formie uderzy w setki tysięcy użytkowników elektronicznych inhalatorów nikotyny oraz w polskich małych przedsiębiorców, ponad siły których jest konkurowanie ze światowymi potentatami branży tytoniowej. Zaproponowane przez nas zmiany nie mają wpływu na implementacje tzw. dyrektywy tytoniowej. Ograniczają one jednak restrykcje, które resort pod przywództwem Ministra Mariana Zembali próbował nałożyć na produkt pomagający ograniczyć używanie tytoniu, wierzymy zatem, że jest to sensowny kompromis pomiędzy wolą Polaków i faktami naukowymi, a nakazami płynącymi z Parlamentu Unii Europejskiej. Prosimy zatem aby Pan Prezydent wywiązał się z zawartej z wyborcami umowy programowej i nie podpisywał ustawy która:

1. Wprowadza do porządku prawnego Rzeczypospolitej stygmatyzujące i błędne definicje.
2. Ogranicza wolność obywateli oraz wolność gospodarczą.
3. Ogranicza dostęp do zdrowszej alternatywy dla wyrobów tytoniowych mieszkańcom mniejszych miast i wsi oraz być może wprowadza monopol na rynku polskim światowego koncernu.
4. Wyklucza z rynku małych rodzimych przedsiębiorców.
5. Wprowadza niejasności i uznaniowość decyzji pojedynczego organu.
6. Odbiera konsumentom prawo do informacji handlowej.
7. Uderza w najsłabszych i bezradnych przysparzając im cierpień u schyłku życia.

Petycję tę składam w interesie publicznym przy poparciu zainteresowanego tą sprawą środowiska osób korzystających z elektronicznych inhalatorów nikotyny, których lista stanowi załącznik do petycji.

Załączniki:

Kopia listu skierowanego do parlamentarzystów wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości

12620 Komentarzy pod: Petycja

Tomasz : Zgłoś 2 lat temu
  • Poznań

tomasz : Zgłoś 2 lat temu
  • warszawa

Popieram

Karol : Zgłoś 2 lat temu
  • Strzelin

Bartek : Zgłoś 2 lat temu
  • Gdańsk

Mateusz : Zgłoś 2 lat temu
  • Wysokie Mazowieckie

Poprzyj petycję

Twój adres emial oraz nazwisko nie zostaną opublikowane. Pola wymagane oznaczono gwiazdką. Komentarze są moderowane.